poniedziałek, 2 grudnia 2013

KRUCYTYRKKrucytyrk, jerum pajatasz i basama terete za kućki!!! -  kliknijcie tu aby pooglądać album. 

Oglądajcie te fotki, aby zobaczyć niezwykłą krainę, gdzie żyją bożątka, utopce, połednice, nocznice, jaroszki, a pod ziemią króluje Skarbnik. Oby zobaczyć Śląsk Cieszyński, opisany słowami powiarek (czyli baśni) przez Gustawa Morcinka.
A Śląsk w onych czasach był ziemią pełną czarów i dziwów. I ludzi z wielką fantazją, humorem i odwagą, takich jak górnik Bulandra czy też Hilda Plaskata, co to nawet samego diabła wcielonego umieli wystrychnąć na dudka i zapędzić w kozi róg. Zobaczycie aktorów i lalki, i maski… Zobaczycie grafa von Fajfra, czyli diabła Fajferka, który tupiąc racicą w ziemię i wymawiając tajemnicze zaklęcie, pompuje z głębi piekła źródlaną wodę, potem karmi 44 tysiące mrówek, ale już ze swojej szatańskiej skóry wyskoczyć nie potrafi. Będzie górnik Bulandra, co to samego skarbnika potrafi orżnąć w oczko. I król Hałaburda Świdraty, co ma takiego zeza, że potrafi świdrzyć lewym okiem do prawej kieszeni, a prawym okiem do kieszeni lewej. I jeszcze zły jako samo piekło król Kalasanty Wielki. A także obrzydliwa Poczwara, która .... – zresztą zobaczcie sami, co stanie się z Poczwarą...Zobaczycie też szlachetną jak kryształ królewnę Hanusię, która żywi się kwieciem jabłoni, gasi pragnienie niebiańską rosą, a kiedy cierpi, z jej oczu nie płyną łzy, tylko toczą się perełki wielkości grochu, za które można kupić precle, krupnioki, karbinadle i jeszcze inne przysmaki.

I nawet sam Belzebub, co do ogona ma przywiązany krawat króla Heroda nie da im rady. Oglądajcie, bo inaczej Krucytyrk!!!


Zdjęcia Krzysztofa Lisiaka ze spektaklu "Krucytyrk czyli przedziwne śląskie powiarki"  wg Gustawa Morcinka

Reżyseria: Wiesław Hołdys

Scenografia: Jan Polewka

Muzyka: Barbara Zawadzka

Obsada:

Aleksandra Gajewska

Danuta Lewandowska

Jolanta Niestrój - Malisz

Dagmara Ziaja

Andrzej Kroczyński

Szymon Wiechoczek

Marian Wiśniewski

Mariusz Wojtas

Teatr Nowy w Zabrzu, 2008

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz